Sepet

* 275₺ üzeri siparişlerinizde kargo bedava!

Filtresiz Erken Hasat Zeytinyağı – Filtreli mi Filtresiz mi?

Filtresiz Erken Hasat Zeytinyağı için Ekim ayında zeytinler henüz yeşil iken özenle yere değmeden toplanır, delikli hava geçirgen 20-25 kg alan kasalara konur. Çuvallar yerine kasalarda taşınarak zeytinin kızışmasının dolayısıyla yağda olumsuz tatlar oluşmasının önüne geçilir.  27 C altında en az su ilavesi ile 2 fazlı sistemlerde Soğuk Sıkım (Cold Extraction) yöntemiyle Olea Aera Zeytinyağı üretilir. Bu üretim şekliyle sağlık için yararlı olan vitaminler, fenolik bileşenler üst seviyede tutulur. Sağlık icin gerekli olan E vitamini, bio fenoller, antioksidan vb. değerler en yüksek seviyedir.

Zeytinyağlarımızın ön analizleri fabrikada yapılır ve krom tanklarda saklamaya alınır. Krom tankların bulunduğu alan ayrıca iklimlendirme yapılarak donmasına engel olmakta ve max. 22 C derecede tutulmaktadır.

Buraya kadar üretim şekli Filtreli Erken Hasat Zeytinyağı ile aynıdır ancak Filtre edilmemiş olarak tercih edildiğinde tanktaki dinlenmiş yağımız filtreleme işlemi yapılmadan en doğal haliyle ambalajına doldurulmaktadır. Posalı görüntüye sahip olup meyvemsilik yoğun halde hissedilir. Yağın içinde bulunan posa (küçük zeytin parçacıkları) bir süre sonra dibe çökebilir. Bu doğal ve normal bir durumdur, 2 – 3 ay gibi kısa zamanda tüketilmesi tavsiye edilir. Tüm Natürel Sızma Zeytinyağlarını oksijen, ışık ve ısıdan uzak tutmak gerekiyor ama özellikle filtre edilmemiş, posalı bir yağ aldığınızda oksijen,  sıcak ve ışıktan kesinlikle uzak tutmanız gerekmektedir.

Yeni üretilmiş zeytinyağının içinde su ve tortu bulunabilmektedir. Bu bileşenler, yeni üretilmiş zeytinyağında görmeye alışkın olduğumuz ve pek çoğumuzun hoşuna da giden buğulu bir görünüme sebep olmaktadır. Ancak filtre edilmemiş zeytinyağındaki su ve tortu, besin değerlerinin kaybolmasına sebep olan bakteri, maya ve küfler gibi mikroorganizmalar da barındırabildiğinden çok kısa sürede zeytinyağının kalitesinde bozulmaya sebep olmaktadır.

Zaman içerisinde filtresiz zeytinyağında :

  • Yağ asidi yükselir,
  • Peroksit değeri artar,
  • Polifenoller okside olarak etkinliğini kaybeder.

Bu sebeple, zeytinyağını en iyi şekilde koruyabilmek, kalite kayıplarını önlemek için içindeki tortudan arındırmak gerektiğidir. Depolama yapılacak zeytinyağlarında filtreleme gerekli ve önemli bir yöntemdir. Bununla birlikte taptaze sıkılmış filtresiz zeytinyağı tüketmek sakıncalı değildir. İlk üretildiği tarihten itibaren 2- 3 ay içinde tüketilebilir. En taze halinde Filtresiz Erken Hasat Zeytinyağı tüketmek isteyen Olea Aera dostları için sınırlı sayıda Filtresiz Erken Hasat Zeytinyağı üretimi yapacağız. Hızlıca çiğ olarak tüketmenizi önemle tavsiye ederiz. 🌿

Sorunuz mu var?